Paths of Glory


    Režie:
     Stanley Kubrick    

    Scénář:
    Humphrey Cobb (román)    
    Stanley Kubrick    
    INFO: Francie v době první světové války, rok 1916. Snaživý generál Mireau velí při útoku vojenské jednotky na silně opevněné německé postavení. Ze zištného důvodu, usiluje totiž o povýšení, vydá rozkaz k útoku, který nemá naději na úspěch. Plukovník Dax (Kirk Douglas) odvážně útočí se svými vojáky pod nejprudší dělostřeleckou palbou nepřítele. Nakonec on a jeho jednotka z nesmyslného útoku ustoupí a vrátí se do vlastních zákopů.
Mireau odsoudí sto vojáků k smrti za zbabělost. Ani Dax, který své vojáky hájí, je neubrání před brutální mašinérií. Generál sice zmírní rozsah potrestání, přesto však nechá tři vojáky popravit. Plukovníka Daxe, který by pro něho mohl být nebezpečný, se obratně zbaví tím, že ho pošle na frontu do první linie.
Kubrick, jenž vyšel ze skutečné události, nemilosrdně zúčtoval s vojenským mýtem a odhalil nelidské důsledky striktních rozdílů ve vojenských hodnostech a možnost jejich zneužití.
Uvedení protiválečného filmu Stanleyho Kubricka Paths of Glory, drsného útoku na hierarchii, která je zavedena uvnitř armády, vyprovokovalo k činnosti cenzuru v mnoha zemích: ve Francii, ve Švýcarsku a ve vojenských kinech jednotek USA v Evropě byl film dočasně zakázán.

    FOTOGALERIE...

    RECENZE...

    VLOŽIT KOMENTÁŘ...

    TRAILER...

    TITULKY...


na začátek stránky

katalog filmů
režiséři

hlavní stránka


    Český název:
    Stezky slávy

    Originální název:
    Paths of Glory

    Kamera:
    Georg Krause

    Střih:
    Eva Kroll

    Hudba:
    Gerald Fried

    Hrají:
    Kirk Douglas ... Col. Dax
    Ralph Meeker ... Cpl. Philip Paris
    Adolphe Menjou ... Gen. George Broulard
    George Macready ... Gen. Paul Mireau
    Richard Anderson ... Maj. Saint-Auban
    a další ...

    Minutáž:
    87

    Země:
    USA

    Rok vzniku:
    1957