Spartacus


    Režie:
     Stanley Kubrick    

    Scénář:
    Howard Fast    
    Dalton Trumbo    
    INFO: Na vrcholu vlny zájmu o antické eposy přichází newyorská premiéra filmu Spartacus režiséra Stanleyho Kubricka. Film se stane finačně naprosto nejúspěšnějším snímkem na celém světě a kritika ho téměř bez vyjímky označí za jeden z nejlepších svého žánru.
Jako předloha posloužil román úspěšného autora Howarda Fasta, který v něm vylíčil historii povstání otroků (74 př. n. l.) jako podobenství nutnosti bránit osobní svobodu.
Skutečnost, že tento morální požadavek nevyzněl v nákladných dekoracích příliš pateticky, je zásluha především Stanleyho Kubricka, kterému je tento film jako režisérovi svěřen teprve těsně před započetím natáčení snímku. Kubrick nechává rozehrát boj thráckého otroka a gladiátora Spartaka (Kirk Douglas) proti jeho úhlavnímu nepříteli, římskému patriciji Grassovi (Laurence Olivier), zaznamenává hrdinovy gladiátorské souboje, jeho lásku k otrokyni, úspěšné vedení vzpoury a nakonec i jeho nezdar tváří v tvář přesile římského vojska. V bojových scénách už tehdy prokazuje svou později proslulou schopnost analyticky se vypořádat s tématem násilí.
Film vděčí za svůj úspěch u diváků především rekordně nákladným masovým scénám, hýřivé hojnosti kostýmů a rekvizit a v neposlední řadě přítomnosti velkých hvězd filmového plátna. Kubrick svádí dohromady idoly různých generací - Kirka Douglase, Tonyho Curtise, Laurence Oliviera a Charlese Laughtona. O humorné vložky se v tomto filmu stará ve vedlejší roli Peter Ustinov.

    FOTOGALERIE...

    RECENZE...

    VLOŽIT KOMENTÁŘ...

    TRAILER...

    TITULKY...


na začátek stránky

katalog filmů
režiséři

hlavní stránka


    Český název:
    Spartakus

    Originální název:
    Spartacus

    Kamera:
    Russell Metty
    Clifford Stine

    Střih:
    Robert Lawrence

    Hudba:
    Alex North

    Hrají:
    Kirk Douglas ... Spartacus
    Laurence Olivier ... Marcus Licinius Crassus
    Jean Simmons ... Varinia
    Charles Laughton ... Sempronius Gracchus
    Peter Ustinov ... Lentulus Batiatus
    a další ...

    Minutáž:
    184

    Země:
    USA

    Rok vzniku:
    1960