Raging Bull


    Režie:
     Martin Scorsese    

    Scénář:
    Jake LaMotta    
    Joseph Carter    
    INFO: O životě boxera, někdejšího mistra světa střední váhy Jakea La Motty, vypráví Martin Scorsese ve svém mistrovském filmovém díle Zuřící býk, o kterém kritika hovoří jako o nejlepším filmu 80. let. Podel biografie Jakea La Motty líčí režisér nejen boxerův vzestup, ale především jeho pád a chátrání až po jeho žalostný konec.
V Scorseseho pojetí je box metaforou zápasu o život: "Je to film o zápasu, o zápasu o život, o lásku, o bytí. Není rozdíl mezi jednáním člověka při boxu a jeho jednáním v kuchyni nebo v ložnici."
Když se rozpadne jeho první manželství, ožení se s hezkou Vicky, ale jeho nejnebezpečnějším nepřítelem se pak stane zuřivá žárlivost.
Ztroskotají i jeho pokusy vymanit se z podrůčí boxerské mafie a svého manažera (Joe Pesci). Musí se podřídit jejich machinacím, aby byl připuštěn k zápasu o titul mistra světa.
Když titul získá, začíná jeho pád, přestane trénovat, tloustne a ztratí i titul. Otvevře si noční klub, nakonec ho opustí i žena a za zneužití nezletilé dívky putuje na čas do vězení. Úplně zchudlý pak končí jako úplně odulý pasák v podnicích nevalné pověsti.
Scorsese točí tento film převážně černobíle a prokládá ho barevnými videozáznamy nejpozoruhodnějších rodinných událostí. Tímto postupem zvyšuje autenticitu filmu.
Na boxerské scény, jež v celém filmu zaberou sotva devět minut, spotřebuje deset týdnů natáčecího času.
Kamera se pohybuje v ringu s boxery a dotváří tak dojem bezprostřední účasti.
Nejpozoruhodnějším na tomto filmu je De Nirova příprava na tuto roli. Celý rok denně trénoval s Jackem La Mottou a nakonec se dostal na takovou úroveň, že zvítězil ve dvou střetnutích ve střední váze. Během tří měsíců navíc přibral 50 liber, aby mohl zbytnělého La Mottu ztělesnit opravdu věrohodně.

    FOTOGALERIE...

    RECENZE...

    VLOŽIT KOMENTÁŘ...

    OFICIÁLNÍ WEB...

    TRAILER...

    TITULKY...


na začátek stránky

katalog filmů
režiséři

hlavní stránka


    Český název:
    Zuřící býk

    Originální název:
    Raging Bull

    Kamera:
    Michael Chapman

    Střih:
    Thelma Schoonmaker

    Hudba:
    Pietro Mascagni

    Hrají:
    Robert De Niro ... Jake La Motta
    Cathy Moriarty ... Vickie La Motta
    Joe Pesci ... Joey La Motta
    Frank Vincent ... Salvy Batts
    Nicholas Colasanto ... Tommy Como
    Theresa Saldana ... Lenore La Motta
    Mario Gallo ... Mario
    Frank Adonis ... Patsy
    a další ...

    Minutáž:
    129

    Země:
    USA

    Rok vzniku:
    1980